Ďakujem za názor. Práve idem vyčerpaná z prednášky o vzniku života, kde sme rozoberali aj otázky definície života. Ono tá definícia je hrozne náročná a zložitá, ale dovolím si nesúhlasiť s Vašimi argumentami. Rozmnožovanie by som rozhodne nebrala ako súčasť definície. Potom by mulica, sterilný kríženec koňa a osla nebola živá, ani iné z nejakého dôvodu sterilné organizmy. Schopnosť množiť bunky svojho tela by prichádzala do úvahy už skôr, ale poznáme bunky, ktoré sa nikdy nedelia, napríklad neuróny a tiež sú živé. A interagovať s okolím a pretvárať ho tiež nie, lebo takto by bol živý aj oheň a  zaspórované baktérie nie...

Boj proti entropii možno nie je len výsada života, ale je to jeho kľúčová vlastnosť. Navyše, ak sa niekde vo vesmíre znižuje entropia, deje sa to náhodne, a je len otázka času, kým sa to obráti na "správny smer", zvyšovanie entrópie. Ani boj života proti entropii síce nebude večný, ale trvá oveľa dlhšie a prebieha precíznejšie a cieľavedomejšie než v neživých sústavách.

S možnosťou alternatívnych hypotéz súhlasím. Pokiaľ mi je známe, už je dokázané, že hmota a energia z ničoho skutočne vznikajú, ale len na veľmi krátky okamih, kým zase zaniknú - tzv. fluktuácie vákua.