Zo snov a plánov povstala celá naša civilizácia. Často z takých, ktoré sa zdali na prvý pohľad absurdné či ťažko realizovateľné. 

Tvoje plány sú (a ako Ťa poznám, vždy boli) ambiciózne. Chceš robiť veci inak (a podľa Teba lepšie), ako ostatní. Založiť vydavateľstvo je naozaj pekný sen. Veľmi Ti prajem jeho naplnenie. Získame tak ďalšiu kolegyňu, kam budeme môcť presmerovávať autorov, ponúkajúcich nám tento žáner (už dnes tak robíme, pretože ľudia nám vytrvalo posielajú rukopisy rôznych žánrov, napr. tzv. ženské romány, ezoteriku, cestopisy a pod.).

Pred časom tu už takýto nápad bol - dostal som asi pred tromi rokmi mailom žiadosť o radu pri zakladaní vydavateľstva zameraného len na sci-fi. Podrobne som im odpovedal, ako sa dá vydavateľstvo založiť ("ľahko a za jeden deň"), koľko povinností má vydavateľ voči štátu (kopu, ako každý podnikateľ), na čo by si mali dať pozor a nad čím mávnuť rukou. Žiaľ, odvtedy som o nich nepočul, zrejme podcenili dva handycapy, ktoré ich na ceste k úspechu čakali: malý slovenský knižný trh v kombinácii s menšinovým žánrom. (Neverte táraninám, že existujú len knihy "dobré" a "zlé" alebo len "dobrá" a "zlá" hudba - darmo je operné dielo "dobré", prívržencov metalovej hudby nedotiahnete do lóže Národného divadla ani párom koní - analogicky: poznám MNOHO ľudí, ktorým keď ponúknete knihu či film žánru sci-fi, povedia. "To nie!" Ja napríklad nečítam detektívky - nudí ma to, darmo sú "dobré" - môj postoj tu však nezaváži - detektívky nie sú menšinový žáner - vydávajú sa aj na Slovensku v desaťtisícových nákladoch. Sci-fi určite nie.)

Či je sci-fi "menšinový" žáner, o tom sa dá diskutovať. Hoci som bol vždy jeho veľkým priaznivcom, myslím si, že je - z hľadiska čítanosti (= predajnosti) kníh určite. A na predajnosti kníh každé vydavateľstvo stojí a padá.

Nápad s literárnym serverom s presnými pravidlami je tiež dobrý. Žiaľ, ľudia (vraj okrem Nemcov) nemajú radi "presné pravidlá" a na internete už vôbec nie. Tvoj portál tak môže skončiť ako "elitný klub" s menšou návštevnosťou. Ale "elitný klub" sa mne (ako anglickému lordovi), celkom pozdáva (prečo by sme na všetky stránky mali púšťať "hocikoho z ulice"). 

"Nezmyselné komentáre"  - často práve tie smerujú k jadru veci. A mazanie komentárov je tiež na diskusiu, sem-tam to hádam aj treba, ale radšej nie - internet je ríša slobody. Niekedy však ťažko odlišiť slobodu od anarchie. Čo s tým? Zatiaľ sa nikomu nepodarilo internet "skrotiť" - je ako povodeň - postavíš jednu hrádzu, voda ti podomelie druhú, alebo ti vyschne koryto (oj, aký pekný dvojzmysel). Z napísaného nevyplýva, že s povodňami netreba bojovať. Pod úplnú kontrolu však web nedostane nikto - platí to rovnako pre štáty, firmy i jednotlivcov. 

Vlastniť funkčný a navštevovaný portál s určitým zamerením si od správcu vyžaduje množstvo hodín času, pričom táto činnosť je nepretržitá a odmenou za ňu je často akurát tak "dobrý pocit", že ste niekomu "poslúžili" - pritom sa Vám nikto zato ani nepoďakuje, skôr vás bude kritizovať. Priamy úžitok z toho máte malý alebo nijaký - a nemyslím tým len peniaze, ale hlavne množstvo času, ktorý tomu budete musieť venovať. V podobných prípadoch používam svoju okrídlenú vetu: "Ide o vzácny prípad ľudí so sklonom k sebapoškodzovaniu".

Držím palce!

-vp-