Ak nechceš, nemusíš robiť nič – to nie je príkaz. :-) Fenomén prerábania sa týka prevažne románových diel (preto sa v texte spomína kniha), ktoré u čitateľov a vydavateľov nemali úspech. Na ostatné otázky neviem odpovedať, ako píšem aj v článku, názory sa rôznia a skúsenosti mi zatiaľ cestu neukázali. Len som chcela otvoriť diskusiu na túto tému. Iba to faux pas, s tým mám skúsenosť. Neraz sa mi stalo, že som pri prerábke narazila na nejakú čudnú či zdanlivo zbytočnú informáciu a tak som ju vyškrtla. Potom som ale neskôr zistila, že bola dôležitá pre dej, len som na to zabudla... hups. Takže v snahe vylepšiť štylistiku som pokazila dej, čo je z hľadiska celej knihy zhoršenie. Ešteže som si to všimla. Ale ktovie, v koľkých prípadoch som si to nevšimla. :-) Inak, takéto prešľapy robia aj knižní redaktori – vyškrtnú niečo, čo sa im nepáči a vôbec si neuvedomia, že to tam má svoj účel. :-( A to už je oveľa horšie.
Ak nechceš, nemusíš robiť nič – to nie je príkaz. :-)
Fenomén prerábania sa týka prevažne románových diel (preto sa v texte spomína kniha), ktoré u čitateľov a vydavateľov nemali úspech.
Na ostatné otázky neviem odpovedať, ako píšem aj v článku, názory sa rôznia a skúsenosti mi zatiaľ cestu neukázali. Len som chcela otvoriť diskusiu na túto tému. Iba to faux pas, s tým mám skúsenosť. Neraz sa mi stalo, že som pri prerábke narazila na nejakú čudnú či zdanlivo zbytočnú informáciu a tak som ju vyškrtla. Potom som ale neskôr zistila, že bola dôležitá pre dej, len som na to zabudla... hups. Takže v snahe vylepšiť štylistiku som pokazila dej, čo je z hľadiska celej knihy zhoršenie. Ešteže som si to všimla. Ale ktovie, v koľkých prípadoch som si to nevšimla. :-)
Inak, takéto prešľapy robia aj knižní redaktori – vyškrtnú niečo, čo sa im nepáči a vôbec si neuvedomia, že to tam má svoj účel. :-( A to už je oveľa horšie.