Tak ako hovoríš, pravda je v štádiu dohadov. Je naozaj ťažko zrekonštruovať  udalosti  spred 4 miliard rokov. Len pár faktov, na ktoré sa môžeme oprieť. 

1.Prvé stopy života sa datujú veľmi skoro po tom ako Protozem vznikla a vychladla natoľko aby život na nej bol vôbec možný. Asi pol-miliardy rokov. 

2. Práve v tom období Zem bola tak intenzívne bombardovaná z Vesmíru, že život-a tým viac život tak mladý a krehký, jednoducho nemohol prežiť tie útoky.

3.Ďalších až 2 miliardy rokov trvalo než sa prvé prokaryoty vyvinuli do primitívnych mnohobunečníkov. Ako keby evolúcia celé tie miliardy rokov prešľapovala na mieste, ale potom zrazu sa prudko rozbehla, takže o miliardu rokov neskôr po Zemi sa už premávali dvojmetrové tvory komplikovanej stavby tela /takzvaná  Ediakarská fauna/. A to napriek tomu že za ten čas Zem zažila najmenej dvakrát stav ľadovej gule. Jedno z možných vysvetlení je že v období bombardovania bol život zničený /možno aj viackrát/ a vznikol znova. Času na to mal dosť.

Naša Galaxia obsahuje približne 150 miliard hviezd. Ak pripustíme že medzi nimi čo i len 0,1% podobne Slnku, aj tak mame viac ako 100 miliónov  potencionálnych kandidátov na existovanie života okolo nich. Argument "prečo by naša Zem nemohla byť výnimkou" nie je o nič lepší ako argument  "prečo ba naša Zem mala byť výnimkou". Je možne že o pár desaťročí sa stane nejaký objav, ktorý definitívne uzavrie tuto debatu. Veď uvidíme...