Povedala som si, že k smilanovym príspevkom sa nebudem vyjadrovať, pretože podľa mňa sem nepatria - to, čo píše, nemá s literatúrou absolútne nič spoločné. A navyše súdiac podľa nulových reakcií si komentáre k nim ani nečíta, vlastne na tomto blogu nečíta vôbec nič - len občas príde, vykydne tu svoje názory a zase sa na čas stratí. Napriek tomu mi toto nedá a tak píšem aspoň pre čitateľov, keďže oslovovať autora je hrach na stenu hádzať.

Aj ja mám niekedy pocit, že evolúcia nemohla byť. Ale z úplne opačného dôvodu ako autor. Mne sa niekedy zdá jednoducho nemožné, aby náhodný výber dopustil, aby boli živé organizmy vybudované tak neefektívne a hlúpo! Bunka väčšinu svojej energie venuje naprávaniu omylov a nezmyslov, ktoré povyvádzala. Namiesto najpriamejšej cesty, ktorá by mohla šetriť čas a energiu vykonáva jednotlivé akcie všakovakými okľukami a zablúdeniami. A ten lepší prípad je, keď svoje omyly ešte dokáže odstrániť - horší je, keď neodstránený nezmysel zostane škodiť celému organizmu.

Napríklad, doteraz nepochopím, kde bol tlak prírodného výberu, keď vznikali  tieto nedostatky ľudského tela:

- menštruačné krvácanie (predátor, tu som, len poď na mňa)

- inervácia vnútra orgánov, hlavne vaječníkov, maternice, čriev a zubov (pračlovek zvíjajúci sa od bolesti, ktorej nemôže uľaviť, iste ľahko unikal predátorom)

- najhustejšie ochlpenie je v záhyboch tela (nech žijú mikroorganizmy!)

- rozťahovanie panvových kostí pri pôrode (au)

- opakujúce sa nič nekódujúce sekvencie vo vnútri chromozómov (na koncoch ľudských chromozómov to má ešte aký-taký význam, ale nie inde)

A niekto tvrdí, že to takto bolo stvorené úmyselne?! Nuž áno, aj mne sa občas vidí ako jediné možné vysvetlenie to, že ľudia naštvali Boha tou príhodou s jablbkom. Samozrejme, obdobné hlúposti sa nachádzajú aj u iných živých organizmov. A samozrejme, ešte existuje aj alternatívne vysvetlenie - že spomínané neefektívnosti sú na niečo dobré, len sme ešte neprišli načo...

Raz cítim úžas, že to vôbec nejako funguje, veď koľko nukleotidov musí byť na správnom mieste, aby bol gén ako-tak funkčný - vtedy sa mi naozaj zdá, že na to sú 4 miliardy rokov prikrátke. Raz zase žasnem, že niektoré javy, ako vyššieuvedené nezmysly, ešte pretrvávajú a že prečo ich evolúcia už dávno nevytlačila. No stále viem, že je to len môj pocit, nemám naň nijaký dôkaz a keby som to chcela začať hlásať, okrem odhadov potrebujem aj nejaké čísla. Preto by ma zaujímalo, či autor, keďže tak hlboko chápe podstatu evolučného procesu, robil aj nejaké výpočty, ktoré by to dokazovali.