Kamka, logika deja, príčinné súvislosti, pravdivosť textu nesporne úzko súvisia s umeleckou hodnotou diela.
Takže, ak napr. v Gotheho básni nájdeš verš
"Mesiac leje svoje vlhké svetlo na krajinu...", môžeš si byť istá, že to vyjadruje príčinnú súvislosť, aj keď je to básnický text. V prírode totiž platí, že za mesačného splnu stúpa vlhkosť vzduchu - a Goethe to vedel. Poézia má byť pravdivá.
Ak dvaja ľudia ťahajú nitku, nemôže sa im roztrhnúť v dvoch miestach - platí to rovnako v praxi, ale aj v básni, aj ked je to len metaforické vyjadrenie inej veci. Ak sa nitka roztrhne na dvoch miestach, je to veľmi nepodarená, zle vybraná, a hlavne NEPRAVDIVÁ metafora. A poézia má byť pravdivá, ako už konštatoval baťko Goethe...
Všetci mi tu oponujete, a pripomínate mi tu, že "to je len metafora". No veď práve! Metafora... ale celkom chybne vybratá!
Metaforu s ťahaním nitky by som teda skôr použil na vyjadrenie faktu, že ak sa priateľstvo pretrhne, majú na tom zásluhu obaja - rovnako ako pretrhnutie nitky nemožno pripísať jednému z aktérov. (Lebo pri ťahaní nitky platí Zákon akcie a reakcie.) Metafora s ťahaním nitky použitá v tomto zmysle sedí "ako riť na šerbeľ".
Použiť metaforu s ťahaním nitky na situáciu, že za narušenie priateľstva je zodpovedný raz jeden, inokedy druhý z dvojice je chybné - nitka takto nefunguje a preto príklad s ňou je chybne vybratý.
Na túto situáciu treba zvoliť inú metaforu, ktorá ju vyjadrí.
Záver: Ak chcete niečo napr. z oblasti ľudských vzťahov vyjadriť nmetaforicky nejakým zjednodušeným príkladom, dajte si pozor, aby príklad neodporoval fyzikálnym zákonom, a aby v zjednodušenej forme vyjadroval zložitejší dej - inak sa u bystrého čitateľa dožijete len útrpného úsmevu... :)