Na stretnutí vodákov ceny na táboriskách nemôžeme "prejednávať". V trhovej ekonomike ceny nie sú centrálne regulované, a pretože táboriská sú v súkromných rukách, je vecou každého klienta, či bude ochotný ponúkanú cenu zaplatiť.

(Ako členovia Klubu slovenských turistov však môžeme vystupovať aj "úradne", najmä voči štátnym inštituciám - napr. práve sme požiadali Povodie Hrona o úpravu hate Biotika).

Čo môžete urobiť, ak sa vám zdajú ceny neprimerané:

(1) Už pred splavom si zistite ceny - cez webstránky, príp. telefónny jednotlivých táborísk.

(2) Majiteľom táborísk s prehnanými cenami nedoprajte tú rozkoš na vás zarobiť - prespite skrátka inde.

(3) Ak nevyžadujete pohodlie splachovacích WC, teplých spŕch, elektrických prípojok, bufetu s čapovaným pivom priamo v tábore, asfaltovej cesty až k stanu, pristávacích pontónov, požičovní lodí, donášky pizze až k stanu, nákupu narúbaného dreva na vatru, usmievavú krčmárku za pultom ... využite bezplatné táborenie pri rieke na miestach, kde sa vodáci už dlhé roky tolerujú. Pri Hrone sú takýchto táborísk desiatky. Ich podrobný zoznam nájdete v publikácii HRON - sprievodca - vodná turistika . Výhodou takéhoto táborenia je pobyt vo voľnej prírode bez hluku okolotáboriacich indivíduí (vystačíte si s vlastným hlukom), intímnejšia atmosféra pri vatre, ušetrené euríky, ktoré môžete ísť minúť do krčiem, ktorých je všade okolo požehnane (v Sprievodcovi sú vyznačené všetky do vzdialenosti  5 km po oboch stranách Hrona). Nemusíte vynechať všetky oficiálne kempy - napr. prvú noc prespíte v kempe v pohodlí civilizácie, potom zvolíte "prírodné" táboriská a splav zakončíte znova v oficiálnom kempe divokou áfterpárty s čapovaným pivom, platenou vatrou a 40-hlasým spevom "Na Kráľovej holi stojí strom zélénýý..." Dajte trochu zarobiť aj prevádzkovateľom kempov, nie je to ľahká práca ani celoročný zárobok, pred sezónou (ktorá často trvá len necelé 4 mesiace) musia investovať do táboriska často nemalé peniaze, aby im neubudli klienti a udržali sa v konkurencii.

Malá poznámka k tej chvále českých podnikateľov a ich cien na českých táboriskách: pomaly polovica táborísk pozdĺž Hrona je v rukách českých podnikateľov, sranda, čo? :))

(Proč se čeští podnikatelé chovají jinak v Zemích koruny české, než na Slovensku? Určitě ne z lásky k rodné hroudě, asi jich k tomu nutí vyšší konkurence doma. Také mentalita klientů, ti čeští jsou víc asertivní.)

(Rieky v Čechách sú preplnené vodákmi, kempy sú pomaly každých 5 kilometrov, všetky mosty sú ovešané tabuľami lákajúcimi na lacné pivo, lacnú polievku, lacné kempy ... po 15 hodine Vás môže vítať na bráne kempu tabuľka OBSAZENO, na hornom toku Vltavy musíte niekedy striehnuť, kým sa uvoľní kúsok rieky, aby ste dali Vašu partiu pdokopy, pretože zhora sa valia lode v nepretržitom prúde, požičovne lodí majú pri riekach vybudované hangáre veľkosti letiskových hál, odkiaľ lode vozia kamiónmi s prívesmi - je na nich často aj 100 lodí - ... - Bůh nás chraň pred podobným turistickým priemyslom - ale časom to bude aj tu :(

(4) Tvrdšie postupy: ak sa vám nezdá primeranosť poplatkov a poskytnutých služieb, vyjednajte si zľavu. Ak to nepôjde po dobrom, použite čarovné slovíčko ŠOI (Štátna obchodná inšpekcia), príp. OHS (Okresná hygienická stanica). Poskytovatelia služieb sa v kapitalizme boja týchto dvoch slov ako upíri cesnaku. Podmienka: musíte mať istotu, že ste naozaj v práve, t.j. podmienky sú naozaj mimo noriem. Nesťažujte sa však na hlúposti (napr. ak na ceste ste našli psie hovienko, okolo stanu vám chodil v noci medveď a pod. maličkosti) - turistické táborisko sa nedá porovnávať s hotelom.

Označenie hatí:

je to vec názoru - ja osobne nie som za to, aby sa vodná turistika na Slovensku premenila na "turistický priemysel" (aj keď sa to už sčasti deje) - s platením všade a za všetko, a povolenkami na splav a táborenie, s riekami ovešaným príkazovými, zákazovými a informačnými tabuľami. Súhlasím však určite s označením nebezpečných úsekov. Ináč by som nechal na vodákoch, aby posúdili situáciu - hať, ktorá budí v jednom vodákovi hrôzu, môže pripadať inému ako vhodné spestrenie splavu - je to vec výstroja, skúseností a samozrejme i zodpovednosti. V Sprievodcovi po Hrone nájdete preto pri väčšine hatí dva výkričníky. Znamenajú: "Pristaň, prezri a potom sa rozhodni či splavíš, alebo prenesieš". Sú tam aj "trojvýkričníkové" miesta, ktoré znamenajú značné riziko a bežný vodák by sa im mal (po brehu) vyhnúť. Ale aj tie si treba prezrieť.

Zábavná príhoda:

Pri ceste autom okolo Banskej Bystrice som chcel priateľovi - nevodákovi ukázať hať - smrťáka, kde sa topia vodáci ako na bežiacom páse - je na konci obce Šalková. Farbisto som mu popisoval, ako sa alkoholom potúžení frajeri blížia k hati, ktorá ich prevráti a pod ňou sa dlhé minúty topia, pokiaľ ich náhodou nevytiahne záchranný vrtuľník. Potom sme prišli k hati ... a pod ňou bola kopa miestnych šarvancov na pneumatikách, pričom voda z hate padala priamo na nich.

Poučenie: pred splavom si pozrite vodný stav - ísť za vysokej vody na Hron je riziko, najmä ak máte v partii čo len jednu neskúsenú posádku. Stačí preložiť splav o pár dní, a všetko je v pohode.