MVE vôbec nie sú také ekologické, ako nám ich prezentujú. Sústava niekoľkých elektrární na rieke trvale zmení riečny ekosystém, vymiznú reofilné /prúdomilné/ druhy rýb a celý rad ďalších živočíšnych aj rastlinných organizmov, v takmer stojatej vode v lete klesá množstvo rozpusteného kyslíka a dochádza k premnoženiu hnilobných mikroorganizmov. Zmení sa aj celkový vzhľad a charakter okolia rieky - nové hrádze bez vegetácie, regulované brehy, zmena vegetačného krytu, likvidácia zvyškov lužného lesa. Rieka stratí svoj pôvab, atraktívnosť, zmení sa na kanál. Rybárom klesne počet druhov rýb. V súčasnosti je Hron druhovo veľmi pestrý /je tam skoro 50 druhov rýb/. No a vodáci? Ich záujem o Hron rapídne klesne. Kto by chcel pádlovať po rovnej vode od jednej priehrady k druhej, tretej, desiatej, 36-tej?? Tu nepomôže ani to, keď tam budú priepuste na splavenie, aby sa nemuseli prenášať lode. Tým pár vodákom, ktorých ani toto neodradí odporúčam presadnúť do rýchlych kanoe /dlhých a s kýlom/ a morských kajakov /seakayakov/.
Na Hrone je vybraných 36 - 38 profilov!!!, o ktoré sa môžu uchádzať investori. 4 elektrárne sú v prevádzke, piate Šarovce pred dokončením, ďalšie sú v prípravnom a schvaľovacom procese.
Prospech majú jednoznačne ich vlastníci. Spoločenský prínos je zanedbateľný, pretože výkon MVE je malý /1 - 2 MW/, v letných a zimných mesiacoch, keď je malý prietok, klesá výkon len na 20%. Zamestnanosť je len pri výstavbe, potom takmer nijaká, pretože moderné MVE sú skoro plne automatizované.
Žiaľ, MVE majú podporu z Európskej únie ako "zelená" energia. Preto tam idú aj prachy z fondov EU a preto je o výstavbu taký záujem. Keby to mali celé zaplatiť zo svojho vrecka, nebol by to taký lukratívny biznis.
Celý problém na Slovensku je v tom, že u nás nie sú ľudia schopní sa zorganizovať do formy, ktorá má patričný hlas a váhu. Ešte tak rybári majú nejaké to slovo /je ich viac a dávajú nemalé prachy do zarybňovania/ ale vodáci nikoho nezaujímajú /nie je ich toľko ako v susedných Čechách/. Divím sa, že proti vodným elektrárňam neprotestujú ekológovia. Je pravdou, že tento problém je momentálne po celom svete. Budúcnosť vodáctva v podobe, v akej ho poznáme dnes , vidím čierne. Priehrady s elektrárňami zaplavia časom väčšinu atraktívnych úsekov divokej vody aj obľúbených turistických riek ako náš Hron.
Na záver len toľko, že nie som žiadny zástanca jadrových elektrární /tie sú tiež neekologické/. Problém je veľký, zložitý a ťažko riešiteľný. Osobne som ale ochotný sa vzdať niektorých technických vymožeností a znížiť spotrebu. To je asi jediná normálna alternatíva.
Zatiaľ pozývam všetkých vodákov, čo ešte neboli na dolnom Hrone, nech si ho idú splaviť skôr, než bude samá vodná elektráreň. Stojí za to.
Ahoj na Hrone!