No ok, začnem to písať postupne, lebo je to dlhé, tak aby som nezabudla, čo som chcela.

1. Členiť text. Je to neprehľadné. Nezanedbávať odseky, odsadenie na začiatku riadku a podobne.

2. bacha. Bacha ;) Na veľké písmená na začiatku riadku. Je vidieť, že si text po sebe asi veľakrát nečítal. Možno to berieš len ako prvoplán, ktorý chceš oťuknúť medzi čitateľmi. Ale na tieto veci si treba dať pozor. Nič nie je "len nácvik". Treba sa snažiť ísť naostro, aj keď to ešte naostro nie je.

3. Pozor na zbytočné striedanie časov.

Napr.: Starý pán si už zvykol na nedostávanie odpovedí na jeho legitímne otázky. Je to už pár dní čo ho jedného rána prišli požiadať o pomoc so zložitým prípadom, o ktorého podstate mu povedali len jediné : “PRÍSNE TAJNÉ“.

Ak si sa rozhodol písať to v minulom čase, nemiešať to zbytočne s prítomným. Niekde sa to žiada, ale tu určite nie. Aspoň teda podľa mňa :)

4. Teším sa, že gramatiku máš viac-menej zvládnutú - ako i do oči často bijúci nominatív plurálu :) Takže chyby sú skôr len otázkou nepozornosti.

5. Ešte sa vrátim k začiatku, nedá mi to. Niektoré vety by sa dali napísať menej krkolomne - mne napr. robilo dosť problém toto: „Sme tu doktor“ prehovoril pre neho, za ten čas už dobre známy kapitán Green z Inštitútu vojenského plánovania a bezpečnosti. Je to kostrbaté a ťažko sa v tom orientuje. Detto hneď druhá veta: Za nie príliš podareným pokusom o udelenie honosného názvu nestálo nič iné, ako vojenská rozviedka, čo bol všeobecne známy fakt. Na mňa to pôsobilo dosť odradzujúco. Keď dáš prvé vety zložité a neprehľadné, nepritiahne to čitateľovu pozornosť. A odradiť čitateľa hneď na začiatku je asi to posledné, čo by si chcel, predpokladám :)

6. Nesprávne vykanie: „Chcel ste vedieť kde sme, tak je načase to zistiť.“ Správne má byť "Chceli ste vedieť..."

7. Tu napr. zase zbytočne rozdelená veta. :) Niektoré, najmä tie staršie mu boli známe. Ale nevedel si ich priradiť ku konkrétnym menám.

8. Pozor na opakovanie slov. Nie je to prvý prípad: Do ďalších sekcii vstup len po povolení mnou, v doprovode príslušníkov IVPB. Ďakujem za pozornosť a teším sa na spoluprácu.“
Po dokončení svojho prejavu zmizol v doprovode ďalších dôstojníkov v slabom svetle za zatvárajucími sa dverami na konci sály.

9. No ok, tak tá gramatika nie je až taká bezchybná :D Ale stále je to celkom fajn (ak zabudnem na pár vecí ;)).

10. Škrtať. Zbytočné prídavné mená, zámená...

11. Používať čiarky všade, kde ich treba. A používať ich správne... Fakt bacha na tie preklepy. To, ako si odflákol čítanie po sebe zhoršuje celkový dojem z textu. A v prípade, že si nejaký "dys", vždy je možné dať si text skontrolovať u niekoho známeho pred tým, než ho uverejníš.

12. Aj toto je ukrutne kostrbaté: Pár jemu dobre známymi pohybmi spôsobil, že sa na prístroji rozblikali kontrolky. A pritom by úplne pomohlo niečo vypustiť a zmeniť - napr. Stačilo niekoľko dobre známych pohybov a na prístroji sa rozblikali kontrolky. Neviem, ale podľa mňa by to takto znelo oveľa hladšie a prirodzenejšie.

13.  To je podložené aj skenmi kostry, ktorá vyznačuje veľké množstvo zahojených zlomenín. - Vykazuje, nie vyznačuje.

 

No. Aby som to zhrnula. Je to spísané narýchlo - aspoň tak to na mňa pôsobí. Kopa preklepov a chýb z nepozornosti. Tých gramatických je menej, takže to hodnotím kladne. Text treba pre prehľadnosť a zmysluplnosť lepšie členiť. Dialógy znejú často dosť umelo a málo uveriteľne. Dej má príliš rýchly spád, postavy sú ploché a vieme o nich málo. Pôsobí to tak nahustene a neprirodzene. Tiež nevidím logický dôvod toho, aby si sa Silva na konci zastrelil, keď aj tak mala celá stanica o minútu vybuchnúť.

Celkovo si ale nemyslím, že by to bol beznájdejný text. Keby si si dal viac záležať, prepracoval to, pohral sa s tým, mohla by to byť celkom príjemná sci-fi jednohubka.Toľko môj názor. :)