Augustin Sokol.
bookface 15.
Úsek bookface 15 je pokračovaním predchádzajúceho úseku bookface 14.
Cestou prechádzame popri telefónnej búdke. Veruša navrhuje, aby som si zavolal taxík. Počká tu so mnou. Až pokiaľ taxík príde. Odpoviem jej, že radšej sa ešte prejdem.
Odprevadím ju domov. Rozlúčime sa.
Vydám sa na cestu naspäť do parku. Pomaly kráčam a rozmýšľam o našom rozhovore. V duchu si ho odznova celý zopakujem.
Uvedomujem si, že s tým psom sa Veruša zrejme preriekla. Nechtiac totiž naznačila, že načo ho asi jeho majiteľka vycvičila. Hneď sa jej to ale podarilo nenápadne, rýchlo a šikovne zahovoriť.
Začala totiž rozprávať o našom psovi. A ako ho vycvičila moja mama.
Ale už dávnejšie pred týmto rozhovorom som mal aj inú príležitosť sa o tejto chúlostivej veci pozhováral. A to s jednou mojou kámoškou. Bola to členka hnutia Greenpeace. {
greenpeace
http://sk.wikipedia.org/wiki/Greenpeace
„Greenpeace je medzinárodná nezisková organizácia na ochranu životného prostredia založená v kanadskom meste Vancouver v roku 1971.“
} Podľa nej takto vycvičiť psa je v rozpore nielen s dobrými mravmi. Je to navyše aj častý prípad zneužívania zvierat, porušovania slobôd a práv zvierat, týrania zvierat a tak ďalej. ...
Na druhej strane ale nakoniec pripustila, že to nie je až taký typický príklad týrania zvierat. Dokonca pes pritom vôbec netrpí. Skôr naopak. Veď pes predsa celkom rád vylizuje tanier. Tak potom prečo by nemohol vylízať aj niečo iné. Dá sa vraj jednoznačne dokázať, že aj „to iné“ je celkom chutné. A aj veľmi výživné. Nuž a navyše, psa po každom takomto vylízaní nikdy neminie zaslúžená a chutná odmena.
Neskôr som ale zistil zaujímavú vec. Tá moja kámoška sa rozviedla. Nuž a po rozvode potom svojho vlastného psa aj ona vycvičila na takéto vylizovanie.
A ako som sa o tom dozvedel? Povedala mi to jej kámoška. Taktiež členka Greenpeace.
Vychádzam z parku na jeho opačnom konci. Blízko východu z parku prechádzam popri nočnom bare. Vchádzam dnu. Sadám si k barovému pultu. Hneď si všimnem trojicu:
Muža s dvoma ženami. Všetci traja majú na svojich oblekoch upevnené miniatúrne rezistory.
Vstávam od pultu. Idem na toalety. Z priečinku peňaženky vyberám svoj miniatúrny rezistor. Upevňujem si ho na sako.
Prichádzam naspäť k pultu. Ale už priamo k tej trojici. Pozdravím sa. Hneď si všimnú môj rezistor. Dáme sa do reči.
Dozvedám sa, že jedna žena je Poľka. Druhá je Nemka z NDR. Teda z Nemeckej demokratickej republiky: {
nemecká demokratická republika
http://sk.wikipedia.org/wiki/Nemeck%C3%A1_demokratick%C3%A1_republika
„Nemecká demokratická republika (hovorovo Východné Nemecko) bol komunistický štát na území dnešného Nemecka, ktorý existoval v rokoch 1949 až 1990.“
} Nemka sa volá Angela. Medzi nami ihneď preskočí tá povestná iskra. Vo svojom priestoročase sme teda obaja na pravom mieste v tom správnom čase.
Muž je Čech. Rozprávame sa o tom, že ako sa tá finta s rezistormi mohla až tak rýchlo rozniesť. Pripomenie mi to jeden známy vtip. Vznikol spontánne po šesťdňovej vojne: {
šesťdňová vojna
http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0es%C5%A5d%C5%88ov%C3%A1_vojna
„Šesťdňová vojna (resp. Tretia arabsko – izraelská vojna) bol vojenský konflikt medzi Izraelom a koalíciou Egypta, Sýrie a Jordánska v júni 1967. Prepukla 5. júna úderom izraelského letectva proti leteckým základniam Egypta a skončila 10. júna, kedy Izrael ukončil bojové akcie.“
} Porozprávam im ten vtip:
„Po šesťdňovej vojne sa v Izraeli konajú vojenské manévre.
Na manévroch sa zúčastňuje aj americký generál. Ako hosťujúci poradca. Ten navrhne izraelskému náčelníkovi štábu, že nech to celé spustí.
Náčelník sa nahne k svojmu pobočníkovi a zašepká mu iba niečo do ucha.
Američan sa čuduje.
Náčelník mu iba riekne, že je to v poriadku. Lebo ono sa to rýchlo roznesie!“
Vtip sa im zapáčil. Všetkým trom.
Pridať nový komentár