Je to bohato ilustrovaná kniha pre deti (a ich rodičov), v ktorej sa píše o "témach života". Knižka približuje témy ako pocit samoty, odlúčenia, úlohy rodiny spôsobom, ktorý je pochopiteľný pre detského čitateľa. Prostredníctvom hlavnej postavy v nej ožívajú problémy, ktoré sú súčasťou (aj) detského života, no neraz sa o nich ťažko hovorí. Čerpá zo života reálnych detí, ktoré na príbehu spolupracovali.
Hlavnou hrdinkou knižky je dievčatko Mia, ktorá sa dostáva do sveta fantázie po tom, ako ju opustí otec. Vlastný zármutok vníma ako svet bez farieb. Keď si všimne, že aj oči jej mamy zosiveli, rozhodne sa ísť otca hľadať. Blúdi svetom fantázie, v ktorom spoznáva rôzne bytosti, ktoré jej pomáhajú prijať vlastný žiaľ. Prechádza náročnými výzvami, je odvážna a láskavá. Nakoniec prijme veci také, aké sú a vracia sa žiť život s nádejou, že všetko bude dobré.
Verzia pre deti s dyslexiou:
Deti s dyslexiou si osvojujú písmená pomaly. Často čítajú tvrdo aj mäkké slabiky (de, te, ne, le, di, ti, ni, li). Keďže nemajú mäkčeň, nevedia deti správne rozlíšiť, kedy sa slabiky čítajú mäkko a kedy tvrdo. Toto uvedomenie si mäkkosti prichádza až s uvedomením si významu slova. Najmä na prvom stupni čítajú s chybami a dlho ostávajú na úrovni čítania len otvorených slabík, napríklad: na, ma, do, le, a pod. Opačný sled hlások im už robí problém: ak, aj, už, od... Preto je text v prvých dvoch kapitolách vyznačený farebne tak, aby sa oddelila otvorená slabika od inej spoluhlásky, prípadne viacerých spoluhlások. Dieťa teda prečíta napr.: v slove rád najprv otvorenú slabiku rá, a potom prečíta samostatne spoluhlásku d. V dlhších slovách to bude podobné. Od tretej kapitoly sú slová delené na slabiky. Tieto kapitoly sú vhodnejšie pre deti, ktoré už čítajú o niečo lepšie.
Knižka môže slúžiť aj na postupné zdokonaľovanie sa v čítaní.
Vybrali sme aj špeciálny font OpenDyslexic, ktorý bol navrhnutý priamo pre potreby dyslektikov.