Majestátna Kráľova hoľa (1949 m n. m.)
- najvyšší končiar východnej časti Nízkych Tatier - jeden zo symbolov Slovenska - opradený, spolu s Kriváňom, mnohými povesťami
a legendami. Pramenisko a rozvodie najväčších slovenských riek: Váhu, Hrona, Hnilca, Hornádu.
Východiskom túr na Kráľovú hoľu sú rázovité obce Telgárt a Šumiac. Zo Šumiaca vedie na vrchol cesta, pre motoristickú verejnosť uzavretá, je však hojne využívaná cykloturistami. Dolu v údolí vidíme Šumiac.
Kráľova skala (1690 m n. m.) je skalnatý predvrchol Kráľovej hole, dostanete sa naň po strmom stúpaní po zelenej značke z Telgártu. Vyzerá vskutku impozantne, rovnako ako výhľad z nej na údolie Hrona.
Modrá turistická značka začína v Šumiaci a niekoľkokrát pretína serpentíny cesty pre motorové vozidlá vedúcej na vrchol.
Turisti, nezvyknutí na strmé stúpanie ju môžu v niektorých úsekoch využiť.
Na severných svahoch Kráľovej hole sa udržia fľaky snehu aj do konca júna. V pozadí vidíme hrebeň Vysokých Tatier.
Začiatkom leta sú úbočia pod vrcholom pokryté kobercom nádherných kvetov.
Konečne na vrchole! Od roku 1960 je tu televízny vysielač - retranslačná stanica. V budove televízneho vysielača je
aj záchranná stanica horskej služby a núdzová útulňa pre turistov.
Do Telgártu i Šumiaca je to zhora dolu 2 1/4 hodinky. V opačnom smere o hodinu viac. Ak si teda chcete len tak odskočiť pozrieť sa z tohto kopca na svet pod vami, rezervujte si na to 7 hodín času, dobré topánky, teplé oblečenie, jedlo a vodu a vezmite si aj fotoaparát. Dolu v hoteli nech čaká masér, vaše nohy ho budú potrebovať.
Na vrchole vždy fúka, a to poriadne. Pri pohľade na obrovskú vežu, do ktorej sa opiera víchor, aj keď upevnenú kotviacimi lanami, má človek rôzne predtuchy i fantazijné predstavy a inštinktívne sa vyhýba záveternej strane veže.
Neurotické typy turistov riešia počas cesty aj problematiku stretnutia človeka s medveďom, ktorých je na Slovensku požehnane (odhady sa pohybujú od 600 - ochranári, až po 1200 - poľovníci 🙂 Treba povedať, že zriedkavé prípady stretnutia turistov s medveďom počas výstupu na Kráľovu hoľu už boli popísané, skončili však zmierom. Všetci účastníci takýchto stretnutí svorne tvrdia, že medveď výrazne znižuje čas, potrebný na dosiahnutie vrchola, či naopak obce v údolí.
Na horskom bicykli trvá cesta po ceste zo Šumiaca okolo 2 1/2 hodiny - vpredu máte malé koliesko, vzadu veľké a šliapete a šliapete,... pričom sa velocipéd šplhá slimačím tempom nahor. Dolu je to však paráda, zbierate plody svojej námahy; škoda, že asfalt je len v hornej časti kopca, nižšie musíte spomaliť kvôli makadamu.
Kráľova hoľa poskytuje turistom jeden z najväčších rozhľadov na Slovensku. Z vrchola je veľkolepý pohľad na štíty okolitých pohorí: Lomnický štít, Gerlach, Kriváň, Baranec, Veľký Choč, Ďumbier (najvyšší vrchol Nízkych Tatier), Fabovu hoľu, Kľak, Muráň, Volovec, Prednú hoľu a i.
Skutoční fajnšmekri však považujú výstup na Kráľovu hoľu len za začiatok ozajstného dobrodružstva - hrebeňom Nízkych Tatier vedie chodník, ktorým sa môžete po siedmich dňoch pobytu v oblakoch s výhľadmi na Liptov i Pohronie ocitnúť až na Donovaloch, čo je západný priesmyk Nízkych Tatier.
Kráľova hoľa jednou vetou: Pastva pre oči, balzam na dušu, (világoš pre nohy).
Comments
Pridať nový komentár
Pan Preloznik,
Vase pismenka si vzdy rada precitam a niet im co vytknut ;-)
V tomto prispevku Vas vsak musim upozornit na jednu chybicku - Predna Hora :-), nie Predna Hola ako uvadzate.
PS: Som z Revucej a vystup na Kralovu Holu je, hned po vystupe na Muran, akysi symbol, ritual, ktorym s priatelmi zahajujeme jar, leto, jesen aj zimu ;)
Pekny den!
Myslel som na Prednú hoľu v Slovenskom raji.
Predná hoľa
(1545,6 m.n.m.)
Husto zalesnený vrchol s menšími lúčnatými plochami pozdĺž červeného turistického chodníka vystupujúci západne od obce Vernár.
Najvyšší vrchol v Slovenskom raji. Tvorí hranicu medzi Slovenským rajom a Nízkymi Tatrami.
Ale existuje aj Predná hora, no veľa o nej neviem - len to, že je pri Muráni. Hrad Muráň sa chystám v lete navštíviť, aj bralo Cigánka. O nej máme na týchto stránkach tajomný, romantický príbeh ako e-book.
Je tu: http://www.enigma.sk/e-knihy/tomas-derer-piesen-o-murani
Ďakujem za návštevy mojej stránky.