Vstúpili sme do dvoch volebných rokov. Už o pár dní si zvolíme hlavu štátu. Bude ňou milý starý pán, či ambiciózna blondína usmievajúca sa z bilbordov? A čo ak prekvapí niekto nový? V magickom roku 2010 skonči Ficova garnitúra. My si v našom malebnom demokratickom štáte budeme musieť zvoliť „zástupcov z ľudu“, aby prezentovali naše potreby (uvedomelé pocity nedostatku). A čo vy? Chystáte sa ovplyvniť dianie na politickej scéne? Alebo ste jedným z tých skeptikov, čo si myslia, že ich hlas aj tak nič neovplyvní?
Tak sa pozrime bližšie na dôvod neúčasti mládeže na takom „podujatí“ ako sú voľby. Dosiahnutie magickej hranice 18 rokov nám okrem možnosti pitia alkoholických nápojov, či vedenia motorového vozidla umožňuje aj účasť na voľbách. Prezidentských, parlamentných, komunálnych. Jednoducho voľbách. No kto z nich po tom túži?
Mladých to k volebným urnám vôbec neťahá. Nezaujíma ich politika, nudia ich debaty o hospodárskej kríze, daniach či dôchodkoch. A často ani len nevedia kto o ich živote rozhoduje. Zväčša sa takýto jedinec rozhodne ísť voliť pretože ho presvedčí rodič a zakrúžkuje práve otcovho či maminho kandidáta. Ďalší ide z frajeriny, lebo vau, bol voliť. Ďalší možno videl nejakého politika v televízií, časopise tak prečo ho nevoliť. A obrovské percento si povie: „Načo?“, „Koho?“, „Mňa to nezaujíma.“ A tí ostatní ani netušia, že sa nejaké voľby vôbec konajú. Veď mladí ľudia majú predsa toľko „skutočných“ problémov. Vidia voľby ako niečo čo sa ich netýka. Je to predsa vecou dospelých, tí sa vyznajú. Už si zažili iné režimy, iné vlády tak teda vedia porovnať.
No tí starší si opäť povedia načo, veď mňa sa to už netýka. Som už starí, aj tak to už lepšie nebude. Tak teda kto má ísť voliť? Každý z nás by si našiel množstvo dôvodov prečo neísť. Vo všeobecnosti je u nás pohľad na voľby zlý. Ľudia to berú ako niečo zbytočné, ako niečo čo i tak nedokážu ovplyvniť. Žiaľ Slovák si radšej sadne pred televízor a dokáže sa neuveriteľne rozčuľovať a pohoršovať nad výrokmi a činmi politikov. Tak prečo teda keď má možnosť niečo zmeniť a zasiahnuť a zvoliť si možno niekoho kompetentnejšieho to neurobí? Pasivita? Nechuť? Zbytočnosť?
Tak od koho si má potom mladý človek vziať príklad? Ak nepôjdu voliť rodičia, kamaráti, známy, učitelia tak isto nepôjde ani on.
Ale je to správne? Predsa ide o našu budúcnosť, naše okolie, naše životy. Čo ak práve ten môj hlas rozhodne?
Stáročia ľudia bojovali za volebné práva. Nemohli voliť ženy, černosi, menšiny, veková hranica sa neustále posúvala. My sme teraz vo voľbe slobodní a nevyužívame to. A práve mladí ľudia by mali. Keď volia rodičia, volia práve za lepšiu budúcnosť svojich detí. Mladí neustále hovoria, že za nich rozhodujú rodičia. Prečo teda neísť urobiť „dospelácky“ ťah? Práve v takýchto chvíľach môžu byť slobodnejší a prispieť k svojej budúcnosti. Možno sa nič nezmení. Ale čo ak áno? Možno práve primátor ktorého som aj ja volil opraví cestu alebo ihrisko. Možno práve môj poslanec neschváli nesprávny zákon. Nie je to dosť dobrý dôvod ísť k urnám?
Myslím si, že práve väčšia informovanosť, záujem politikov o mládež, lepšie kampane by zvýšili záujem. No politici sa snažia osloviť cieľové skupiny ktorými sú práve študenti, pracujúci a dôchodcovia. Každej skupine sľubujú v predvolebných kampaniach práve to čo týmto ľuďom chýba. Prvovoliči sú pre politikov najzaujímavejší pretože ich politické myslenie sa ešte len kreuje a preto sú najľahšie ovplyvniteľní a najľahším sústom.
Keď už ísť voliť, tak koho? Podľa čoho si vybrať? Toho sympatického, či radšej toho inteligentného? Mladí politici sú húževnatí, ale nemajú ešte toľko skúseností a nevedia v týchto vodách dobre plávať. Tí starí už od štátu „dostali“ čo mohli, tak sa nepretrhnú. Treba sledovať ich programy, sľuby, vystúpenia, dialógy a možno si nechať poradiť od skúsenejších. Väčšina politikov však v štátnych funkciách už pôsobí dlhšiu dobu, tak by ľudia mohli voliť práve podľa ich doterajších skutkov.
Individuálne starosti mladých a politika sa rozchádzajú. No existuje hŕstka zanietencov, ktorým politika nieje ľahostajná. Mladých trápi hlavne nedostatok voľných pracovných miest, uchytenie absolventov či korupcia na školách. Niektorí z týchto ľudí sa dokonca angažujú v rôznych združeniach, spolkoch, či vstupujú priamo do politických strán. No na Slovensku i tak ostáva najväčšou možnosťou ako ovplyvniť politické dianie práve voľby.
Demokracia je vláda ľudu, tak si teda zvoľme z ľudu a voľme ľud.
Comments
Pridať nový komentár
Máš pravdu v tom, že to nedokáže jeden človek. Ak by mi niekto vravel, že dokáže zmeniť svet rozhodne by som mu neveril, ale pri skupine ľudí, by som už o ich sile začal premýšľať. Kedysi som napísal básničku - Všetko sa dá. Stále tomu verím. Dokonca si myslím, že človek dokáže pokoriť aj prírodu, ale človek v zmysle ľudstva. Len ak by sa spojili davy - všetci, len vtedy by sa diali aj zázraky.
Tiež si myslím, že tento článok sem nepatrí. Nehodí sa sem, ale určite by sa o tejto téme mali viesť diskusie na iných fórach a na verejnosti.
V zásade si ale tiež myslím, že hoci sa situácia zlepšila oproti minulosti, stále v tej ponuke čosi chýba.
Len toľko som chcel.